„Hluboký stabilizační systém trupu a páteře“
jsou svaly, které se podílejí na udržení trupu vůči gravitační síle Země ve vzpřímeném postavení a během všech aktivit při chůzi, běhu, stoji a sedu. Funkcí Hlubokého stabilizačního systému je přesném postavení hlavy, páteře a jejích kloubů a pánve vůči sobě. Koordinace těchto svalů umožňuje přesné nastavení a optimální tlak v kloubech mezi lebkou a prvními obratli, v průběhu páteře je tlak optimalizován ve skloubeních žeber vůči páteři, jednotlivých obratlů nad sebou v meziobratlových ploténkách, dále je koordinací svalů optimalizován tlak a postavení přechodu páteře a pánve a lopat kostí kyčelních vůči kosti křížové a kostrči.
Aktivace svalů Hlubokého stabilizačního systému je automatická, a tím plní ochrannou funkci proti zátěži na strukturu trupu a páteře. Pokud dojde k poruše souhry těchto svalů, dojde ke svalové dysbalanci a následně k vertrogenním potížím (bolesti zad, výhřez meziobratlové ploténky, blokády jednotlivých úseků páteře …). Pokud jsou svaly Hlubokého stabilizačního systému dysfunkční, funkci za ně přeberou svaly povrchové, které nedokáží přesné nastavení v jednotlivých kloubech páteře, vzniká zde svalové napětí, bolesti a blokády. Čím více práce přebírají povrchové dlouhé polysegmentální svaly, tím více ztrácí funkčnost hluboké svaly a vzniká tak začarovaný kruh.
Svaly „Hlubokého stabilizačního systému trupu a páteře“
- příčný sval břišní (musculus transversus abdominis)
- krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře (musculi multifidi)
- svaly pánevního dna (diaphragma pelvis)
- bránice (diahragma)
K nejefektivnějšímu zapojení těchto svalů dochází tehdy, když se pánev spolu s páteří nachází v neutrální poloze (ani podsazená, ani vysazená) a všechny svaly jsou zapojeny koordinovaně (současně) přibližně silou 30% jejich maximální možné kontrakce. Správná aktivace Hlubokého stabilizačního systému je důležitá během všech každodenních aktivit ať v sedavém zaměstnání, tak při náročném sportovním výkonu.
Aktivace hlubokého stabilizačního systému pomocí systému Imoove
Imoove je prvním zařízením, které dokáže pracovat s celým tělem a stimulovat tak více než 95% svalové hmoty najednou. Počínaje vyhodnocovacími programy až k celkovému znovunabytí rovnováhy těla dokáže Imoove optimalizovat propriocepci, svalový obal a pohybovou koordinaci, a to vše na pouhých 4 m2. Exkluzivní patent systému Allcare, elisférický pohyb, je kombinací více eliptických drah v části velké koule. Elisférický pohyb, odvozený od pozorování vzájemných pohybů obratlů, trojrozměrně ve spirálovitém a nelineárním pohybu znovu uvádí do pohybu svalové řetězce a klouby v celém těle. Různá nastavení vyvolávají proměnlivé elisférické pohyby související s proměnlivou polohou chodidel na desce.
Test Imoove D.L.C. umožňuje lékařům a fyzioterapeutům analyzovat stav pacientovo hlubokého stabilizačního systému, nalézt odchylky v postoji, rovnováce. Tyto informace mohou bý velice přínosné v době poúrazové rekonvalescence, ale i ve speciální příspravě vrcholových sportůvců s nevyrovnanou zátěží na tělo při vrcholovém výkonu. Graf nám vyjadřuje naměřené hodnoty koortdinace a rovnováhy spolu se znázorněním podílů hlubokého a periferního svalstva při udržení rovnováhy při cvičení na Imoove přístroji,